Kocourek vs. the World

Kocouří zápisky z cest a někdy i duše


🔙 na hlavní stránku ...

Kočičí speciál 🐱

neděle 15. května 2022, někde mezi Krakovem a Vimperkem včetně, #mámPocitŽeNejproduktivnějšíBývámVeVlaku

Tenhle zápisek jsem začal psát 16. dubna, tedy trval mi pouhopouhý #měsíc 🌑!

A je to tu! Kulturní vsuvka, kterou možná někteří čekali a někteří o ni určitě nestojí (hello, sis' et al. 😉). Každopádně smůla - Kocourek vs. the World by bez kočičího speciálu nebyl úplný. Maestro, hit it! 🎼

Kočičí kavárna(y)

Jak jste asi zaznamenali, byl jsem navštívit kočičí kavárnu v Krakówě. Ještě než k ní něco napíšu a budou fotky, přidám trochu ke kočičím kavárnám obecně.

Myslím si, že koncept kočičích kaváren je fajn. Co už ale hejtím jsou dvě věci.

 1. Když majitelé / provozovatelé mají kočky jen jako marketing a nestarají se o ně řádně.
  Konečně jsem použil seznam, yay!
 2. Když lidi, kteří do kavárny přijdou koncept nechápou, nedodržují návštěvní řád, či jsou neempatické bestie.

To jsou také důvody proč jen tak do kočičích kaváren standardně nechodím. Nemůžu si být předem moc jistý jak na tom s těmito dvěma body podniky jsou. Dívám se předem na Google recenze, které jsou vypovídající jen do nějaké omezené míry, ale red flags 🇨🇭 tam typicky jsou, jen je potřeba je najít mezi recenzemi, které psali dementi.

Nemám žádné dobré rozhodovací kritérium. V Krakově jsem si řekl, že to prostě zkusím a případně je budu proklínat a hejtit do skonání světa. 🌍

Zapomněl jsem na okurku! 🥒 Pokud neznáte koncept kočičích kaváren, či jaká mají typicky pravidla, tak tedy v následující příloze ...

Příloha A: Koncept a pravidla

Myšlenka je taková, že máme kavárnu ☕ a tam jsou kočky 🐈 (duh).

Kočky se můžou volně pohybovat, mají tam různé pelíšky, prolézačky, hračky a tak. Zároveň tam jsou lidi, kteří pro kočky můžou být atrakcí, kočky můžou lidi 🧍 pozorovat 👀, můžou se k nim přitulit a na rozdíl od kočky, která by se sama doma nudila mají o zábavu postaráno.

Pro provozovatele kavárny je to samozřejmě něco, co může přilákat spoustu lidí a kavárnu tak ozvláštnit a poskytovat odlišení od ostatních kávových podniků. Zároveň to vypovídá něco o vlastnících lidech - pravděpodobně, ale ne nutně, že mají rádi zvířátka a to typicky bývají fajn lidi.

Návštěvníci si mimo kávy, dezertů a jiné nabídky můžou užít to, že kolem sebe mají ňuňu čičinky, můžou je pozorovat, můžou se těšit z toho, že za nimi šelma 🐯 🦁 přijde, i když v praxi budou spíše ignorováni. Lidi můžou kočky třeba pohladit a kdo má štěstí, tak si na ně číča lehne a pak je možnost si užít dlouhé nedýchání, aby si to ty chlupaté koule nerozmyslely.

Zcela logicky, i z výše zmíněno plynou zhruba tato pravidla, která se víceméně zakládají na respektu a empatii ke kočkám / zvířatům obecně:

 1. Nezvedat / nepřenášet kočky!
 2. Neotravovat spící / odpočívající kočky.
 3. Nekrmit kočky.
 4. Nepronásledovat je.
 5. Netahat je za ocas, ani je jinak nešikanovat.
 6. Nefotit s bleskem.

Typicky ještě bývá omezen vstup dětem do nějakého věku.

Zní to všechno jako samozřejmost? Zní to jako něco co dělají jen děti? No, to byste se divili jak se chovají dospělí a možná byste se tak chovali taky.

Omezení vstupu dětem 👶 do nějakého věku N je poměrně rozumné kritérium. I když se někteří dospělí chovají jako idioti, u nich máte alespoň šanci jim něco říct s tím, že to třeba budou dodržovat. Existuje nenulový počet dětí, které se budou chovat ke kočkám líp než někteří dospělí, ale taky bude existovat mrtě dětí, kterým něco řeknete 3x a oni to stejně mají na párku (rodiče z publika asi potvrdí). Pravděpodobně se to s narůstajícím věkem asi bude lepšit, i z hlediska empatie. Všichni rodiče budou tvrdit, že zrovna to jejich dítě pod věkovým limitem bude ke kočkám hodné, s čímž moc dělat nejde. Ani nejde udělat nějaké neprůstřelné kritérium. Na individuální vstupní pohovory není čas, ani kapacita personálu.

Kraví vsuvka

V krakovské kavárně jsem byl svědkem toho, jak lidská máma kráva (žádná úrážka zvířatům 🐄) přišla s malým synem. Paní mluvila polsky 🇵🇱 a anglicky 🇬🇧 a její syn zřejmě jen anglicky. Paní se na místě dozvěděla, že syna bohužel dovnitř nepustí (šlo to zjistit dopředu, to jí ale vůbec nemám za zlé, jen poukazuju na to, že si mohli tu cestu a zklamání ušetřit). A nyní jak být krávou ve dvou bodech:

 1. Paní se ptala, proč je to omezení od N let ...
  Protože do toho věku jsou děti nevychované a přesně dnem jejich narozenin se už chovají dobře a můžou dovnitř, je to tak ve 100 % a je to potvrzené kvalitními studiemi, neasi. #konecIronie
  Nebo jako nevím co ta paní čekala, že se dozví / chtěla slyšet. Prostě když chceš dělat omezení na věk u tohodle, tak tam musíš nějaký číslo střelit, ideálně podle toho jak víš že se děti ve většině chovají, aby to zadrželo děti, který budou ty kočky zalehávat, ale aby to moc neomezovalo děti, který už bývají rozumní. Jak bylo zmíněno výše, není to neprůstřelný. Omezí to nějaký počet dětí na obou stranách. S tím ale nic moc udělat nejde. Když se to pak nebude striktně dodržovat, tak to bude k ničemu. No dobře, to by ještě ušlo. Jak ale být totální kráva? Bod číslo dvě!
 2. Je to jednoduchý! Když ti tohle obsluha řekne, zeptej se jich, jestli mluví anglicky a řekni jim, ať to řeknou tvýmu synovi, kterej už má slzy v očích. Ten pak samozřejmě začne totálně řvát a ty mu pak za dveřma určitě ještě explicitně řekneš jak ta paní byla zlá a ty jsi celou dobu nakonec ta hodná. Sice jsi to mohla synovi v klidu vysvětlit a kdybys byla proaktivní, tak si to zjistit dopředu, ale proč, žejo. Ach jo. #gastroMístoKdeSeLidiBěžněChovajíJakHovada

No, to už jsem ale krakovsky konkrétní, tak si k tomu uděláme konkrétní nadpis ...

Kočičí kavárna Kociarnia v Krakówě

Měl jsem pocit, že o kočky se tam personál / majitelé starají hezky, takže bod č. 1 z těch věcí co hejtím je v poho. ✔️

S bodem č. 2 je to o poznání horší.


Kavárna je fajn a pravidla dává najevo v rozumné míře.

Jsem naštvanej z toho jaký jsou lidi-návštěvníci dementi a nechápou princip kočičích kaváren. Tím spíš že většina z těch dementů jsou holky, i když to je možná daný rozložením návštěvníků. Přesně ten princip, že chlap jde do baru s tím, že chce sex / sáhnout si / whatever a nezajímá ho co chtějí ostatní.

Návštěvníci mají pocit, že když si chtějí hladit kočky, tak na to mají právo, že proto tam přišli a je jim jedno, že ty kočky často nechtějí, že se před rukou snižují a proplétají, že od lidí odchází, že na ně občas syčí, že ty kočky jsou zjevně vystresovaný. Lidi to berou jako hladící zoo.

Kdyby se ti lidi na chvíli zastavili a podívali se kolem sebe, tak by viděli, že každou kočku tam co chvíli někdo prudí, takže si nemůžou ani na 5 minut někam lehnout a odpočívat bez toho aby na ně někdo sahal, nebo nebyli lidi v blízkosti kdy je ta kočka stále na pozoru, protože je třeba někdo fotí z blízka, nebo tak, takže nemůžou odpočívat, pendlujou mezi tím, že chvíli leží na místě kdy je teda někdo otravuje a pak jdou na druhou stranu kavárny, kdy je lidi hladí po cestě a pak je zase někdo otravuje na druhý straně kavárny a tak stále dokola.

A tím se taky udržuje ten cyklus zla. Kočky jsou napruzený, takže hodně málo často přijdou za člověkem, že chtějí pohladit a jelikož kočky nechodí za lidma, tak lidi je chodí aktivně prudit, čímž tomu jen přikládají.

Návštěvníci je mají respektovat a když se s nima chtějí pohladit, tak se jim mají nabídnout s tím, že ty kočky prostě třeba někdy/často? nebudou chtít a ne si ten kontakt vynucovat. Kočky nejsou plyšáci. Vždyť stejný zacházení chtějí ti lidé pro sebe též. Pak by to fungovalo a lidi by pak z toho měli větší radost, když by za nima přišla kočička sama. Takhle jsou kočky ve stresu a lidi napruzený, že před nima ty kočky utíkají.

No, když jsem tam seděl, tak jsem fakt nechápal, jestli jsou ti lidi idioti, nebo jak. Jakože jsem přemýšlel co se jim honí hlavou ... jakože "chtěla jsem pohladit tuhle kočku a ona přede mnou utekla, chtěla jsem pohladit tuhle kočku a ta dala více způsoby najevo, že se jí to nelíbí a pak na mě zasyčela, hm, čím to je ... to určitě nebude tím jak se chovám já, zkusím to samé na další kočku, předchozí kočky byly divné" ... jakože WTF ... Jakože ano, já jsem tahal kočky za ocas až jsem z toho byl podrápaný do krve, ale to mi bylo 5 let. #bonusHate

Vzhledem k tomu, že je to kavárna s frontou, tak jsem zůstal do zavíračky a nebylo mi to blbé že teoreticky zabírám místo dalším, jelikož byla velká šance, že by mě nahradili další bezcitové.

Uznávám, že jsem měl výhodu, že můj mobil má teleobjektiv, takže jsem nemusel lézt ke kočkám blízko, abych měl rozumné fotky, ale i tak bych je neprudil a prostě jsem si pak sedl na zem a nechal kočky kolem sebe procházet bez reflexu na ně sahat jakmile se přiblíží a nestalkoval jsem je a 2 kočky se po mě i prošly a cvrnknul jsem se s nima do nosu. #consent

Konec dlouhého hejtu.

A teď ty fotky! Teda, ještě ne. Nejdřív hýbající se obrázky.

Videa

Kvalitu videí nesuďte, vím, že jsou špatný. Od toho, že jsem neměl dopředu nic rozmyšlené, nastavené, nesnažil jsem se a můj telefon je zjevně dementní v tom, že při 1080p videu a 4x zoomu nepoužije "teleobjektiv", ale jen ořízne obraz ze standardního objektivu (ale při 4K videu ten vhodnější objektiv použije; snad je to bug - tedy něco, co třeba opraví, jinak je to dost dementní) až po to, že mi nestálo za to trávit čas snahou o nějaký post-processing, když už ten zdroj je nic moc.

Fotky

Kot z Ukrainy 🇺🇦

Ať tomu dodáme trochu pesimismu, tady je kočička, která urazila dlouhou cestu na kterou by se normálně asi nevydala.

Samozřejmě ale krabicová cenzura. #necivteNaUprchlíky

Tahle má ale štěstí. Spousta zvířátek na Ukrajině zůstalo.

Kočičí hudební psycho

Ať nekončím úplně melancholicky, přikládám ještě trochu té kočičí hudby. Je to asi poprvé co na mě bylo něco moc kočičí. 🤷 #thanksMichal

▶️ YouTube
Run The Jewels - Meowpurrdy (from the Meow The Jewels album)

▶️ YouTube
Run The Jewels - Oh My Darling (Don't Meow) Just Blaze Remix (Official Video)

Dunky žalky, a co dál?

#recyklaceNadpisů

Příště se doufám vydáme zpět k hlavnímu příběhu, a tak si vsuvky trochu odpočinou. 🙂

Do zobaczenia! Meow!